Szybki kontakt+48 691 444 416
PL EN DE

Blog

Mini grota solna w domu

Niestety Polska znajduje się w czołówce państw europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. W dodatku w sezonie grzewczym wiele miast i miejscowości walczy bezskutecznie ze smogiem. Wszystko to bardzo niekorzystnie wpływa na nasz organizm, zwłaszcza układ oddechowy. Nic więc dziwnego, że rośnie zainteresowanie budową mini grot solnych w domach. Jeszcze do niedawna, by skorzystać z ich szerokich właściwości leczniczych trzeba było udać się do sanatorium, SPA, centrum odnowy biologicznej czy renomowanego hotelu. Dziś decyduje się na nie coraz więcej osób prywatnych. Czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w dalszej części artykułu.

Kto powinien korzystać z groty solnej?

Mini grota solna w domu wpłynie pozytywnie na wszystkich członków rodziny. To znakomite miejsce do podreperowania zdrowia fizycznego i psychicznego zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Co więcej, zaleca się przebywanie w niej również kobietom w ciąży – warto jednak wcześniej skonsultować to z lekarzem prowadzącym. Pomaga bowiem obniżyć ciśnienie krwi, ukoić skołatane nerwy oraz wzmocnić układ odpornościowy przyszłej mamy i dziecka.

Z tego miejsca powinni również korzystać ci, którzy narażeni są na nadmierny stres, a tego w dzisiejszych czasach nie brakuje. Wzbogacając je o odpowiednie efekty świetlne i dźwiękowe stworzy się idealne warunki do relaksu. Atmosfera panująca w grocie solankowej oraz wdychane zjonizowanego, bogatego w mikroelementy powietrza polepszą samopoczucie, zwiększą koncentrację, a także ułatwią zasypianie.

Właściwości lecznice soli

Regularne seanse w grocie czy też jaskini solnej przede wszystkim zwiększają komfort życia osób borykających się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Zaliczyć do nich można m.in. astmę, katar (również alergiczny) czy nawracające zapalenia oskrzeli, płuc i zatok. Mieszkańcom dużych aglomeracji, w których często pojawiają się alerty smogowe, pozwolą z kolei oczyścić górne drogi oddechowe z toksycznych substancji.

Z uwagi na to, że sól zawiera dużo jodu wspomaga pracę tarczycy. Dla osób cierpiących na jej niedoczynność będzie świetnym uzupełnieniem leczenia. Dodatkowo przyspiesza przemianę materii, a tym samym pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Przynosi również sporą ulgę tym, którzy cierpią na problemy z układem pokarmowym (np. wrzody żołądka i dwunastnicy, czy zapalenie jelita grubego). Co więcej, może to  być dla wielu zaskoczeniem, ale cykliczne korzystanie z domowej groty solnej pomaga również walczyć z problemami skórnymi takimi, jak chociażby łuszczyca, egzema czy trądzik. Poprawia ukrwienie skóry, spowalnia procesy starzenia, przeciwdziała podrażnieniom i posiada właściwości antygrzybiczne.

Idealna sól do domowej groty

Groty solne, zarówno budowane w domu, jak i w hotelu czy uzdrowisku, wykładane są blokami soli. Najlepszymi właściwościami charakteryzują się te pochodzące z Morza Martwego i Czarnego. Sól himalajska (np. z Pakistanu) z kolei jest najczystsza. Natomiast z rodzimego rynku śmiało można polecić tą pozyskiwaną z Morza Bałtyckiego, Kłodawy i Wieliczki.

Ściany w mini grocie solankowej są podgrzewane po to, by wydobyć z nich to, co najcenniejsze, czyli jony ujemne i wartościowe dla organizmu biopierwiastki oraz mikroelementy. Naukowcy twierdzą, że w niektórych gatunkach soli jest ich ponad 80. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: jod, potas, magnez, brom, żelazo, wapń, mangan, cynk, selen, lit i krzem. Co ważne, to jaki skład chemiczny posiada wdychane w jaskini powietrze w dużej mierze uzależnione jest od miejsca wydobycia oraz rodzaju soli, która została użyta do jej budowy.

Mini grota solna w domu – budowa

By móc w pełni korzystać z uroków groty solnej bez konieczności wychodzenia z domu należy zaadaptować na ten cel odpowiednie pomieszczenie. Najlepiej by znajdowało się w piwnicy lub na parterze. Nie musi być duże – wystarczy bowiem by miało co najmniej 5 m2. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by było większe. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji Klienta i budżetu, którym dysponuje.

Kolejny krok polega na montażu mocnych ścian nośnych, sufitu oraz wszelkich niezbędnych instalacji, które pozwolą zbudować odpowiedni mikroklimat. Należy pamiętać o tym, że we wnętrzu groty temperatura powinna wahać się w przedziale od 18°C do 20°C, zaś wilgotność – od 45% do 65%. Dlatego tak ważny jest wybór właściwego systemu podgrzewania, wentylacji (grawitacyjna, mechaniczna) i klimatyzacji.

Oprócz tego dzięki zastosowaniu nowoczesnych i energooszczędnych systemów oświetleniowych można uzyskać niesamowite efekty wizualne. Co więcej, wzbogacić domowe SPA o koloroterapię. A warto wspomnieć, że stosowano ją już w starożytności. Barwę żółtą, pomarańczową i czerwoną wykorzystuje się do dodania energii, by pobudzić duszę i ciało. Z kolei odcienie fioletu i błękitu mają działanie odwrotne – ich zadaniem jest wyciszenie.  Chcąc pobudzić wszystkie zmysły warto jeszcze zamontować nagłośnienie do muzykoterapii. W trakcie seansu będzie można słuchać relaksacyjnych nagrań np. dźwięków natury lub po prostu ulubionych utworów.

Budowa groty solnej w domu to bardzo dobry pomysł. Z jednej strony zadbany o zdrowie wszystkich członków rodziny, z drugiej zaś zyskuje się miejsce, które pozwoli odpocząć od trudów życia codziennego i zadba o kondycję psychiczną. Warto to zadanie powierzyć firmie, która ma w tym spore doświadczenie. Jedną z nich jest Admar-System. Zachęcamy do zapoznania się ze zrealizowanymi projektami – znaleźć można je TUTAJ.

Jeżeli Jesteś zainteresowany/a tym produktem, uzupełnij krótki formularz, a skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to tylko możliwe. 

Email*
Telefon
+48
  Treść wiadomości*
  Wyślij wiadomość

  Masz pytanie?

  Napisz do Nas!

  Email*
  Telefon
  +48
   Treść wiadomości*
   Wyślij wiadomość