Szybki kontakt+48 691 444 416
PL EN DE

Blog

Sufity napinane – vademecum

Sufity napinane to jeden z rodzajów sufitów podwieszanych, które wykonuje się z lekkiej i bardzo wytrzymałej folii PVC. Nagrzewa się ją do temperatury 70°C, a następnie napina (stąd nazwa sufitu) i przytwierdza się do specjalnych aluminiowych profili. Napinane sufity stanowią atrakcyjną alternatywę dla bardziej znanych i powszechnie stosowanych sufitów z płyt karton-gipsowych.

Zalety sufitów napinanych

Wyróżniają się na tle innych metod wykończenia wnętrz m.in. szybkością i czystością prac. Przykładowo montaż sufitu napinanego w łazience fachowcom zajmie zaledwie kilka godzin. Taki wyniki jest niemożliwy do osiągnięcia w przypadku zastosowania klasycznych rozwiązań. Oczywiście to, ile czasu zajmą niezbędne prace uzależnione jest m.in. od powierzchni sufitu i stopnia jego złożoności (np. pomieszczenie ma nieregularne kształty). Dodatkowo w przeciwieństwie do sufitu wykonanego z płyt karton-gipsowych montaż odbywa się bez żadnego kurzu i brudu. Dzięki temu nie trzeba chociażby wynosić mebli i tracić czasu oraz energii na wielogodzinne porządki.

Kolejnym argumentem, który przemawia za tym, żeby założyć sufit napinany jest fakt, że jest to produkt idealnie gładki i równy. Nie ma obaw, że pojawią się na nim za jakiś czas pęknięcia albo rysy. Może zostać wykonany w jednym kawałku, nawet jeśli będzie to powierzchnia 60 m2. Znacznie podnosi prestiż pomieszczeń. Jest uznawany wręcz za luksus i cieszy się wysoką renomą. Każdy, kto zobaczy sufit napinany lustrzany jest zachwycony efektem.

Poza tym, jak już zostało to wspomniane wcześniej, sufity te są niezwykle mocne. Wytrzymają bowiem napór wody do 120 l/m2. Oznacza to, że w przypadku zalania przez sąsiada nasz dobytek nie ucierpi. Można je również obciążyć masą 100 kg/m2. Utrzymają człowieka i nie pękną.

Bardzo ważnym aspektem jest gwarancja, która świadczy o wysokiej jakości tego rozwiązania. W zależności od producenta folii udziela się jej na okres od 10 do 15 lat (dotyczy ona m.in. barwy). W tym czasie ma się pewność, że powłoka zachowa swoje właściwości i piękny wygląd. Nie zblaknie od światła słonecznego. Nie zżółknie również od kondensacji wilgoci w pomieszczeniu.

Sufity napinane – rodzaje

Sufity napinane dają ogromne możliwości aranżacyjne. Pozwalają na zastosowanie wymyślnych kształtów i kolorów (ponad 200 do wyboru). Są także świetnym materiałem do zadruku. Na rynku wyróżniamy następujące ich rodzaje:

- satynowe (cechują je połysk i atłasowa struktura),

- matowe (nie odbijają światła),

- lustrzane (są najbardziej popularne i niezwykle efektowne; pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie),

- z oświetleniem (zastępują tradycyjne źródła światła; można wykorzystać całą szerokość i długość sufitu lub tylko jej część),

- perforowane / ażurowe (składają się z dwóch warstw folii; przykuwają uwagę artystycznym wykonaniem),

- z nadrukiem (pomagają spersonalizować pomieszczenie; na foli umieścić można dowolną grafikę),

- dwupoziomowe (urozmaicają znacznie przestrzeń).

Wentylacja i oświetlenie do sufitu napinanego

Sufity napinane mogą posiadać dowolne oświetlenie: punktowe, pierścieniowe, liniowe, tradycyjne opuszczane żyrandole, plafony, halogeny montowane po obwodzie. Co więcej, sam sufit może być źródłem światła. Świeci wówczas całą swoją powierzchnią. Dla urozmaicenia można zastosować taśmy LED RGB. Wówczas przy pomocy pilota samodzielnie zmienia się kolory podświetlenia kiedy tylko ma się na to ochotę. Możliwości jest zatem bardzo dużo. W tym zakresie ogranicza nas tylko własna wyobraźnia i zaplanowany budżet. Tak samo jest z wentylacją. W zależności od potrzeb można bez przeszkód zastosować zarówno wentylację grawitacyjną, jak i klimatyzację. Bez większego trudu na suficie napinanym montażyści umieszczą różnego rodzaju kratki, dyfuzory czy inne niezbędne urządzenia.

Sufity napinane – cena

Czy to drogie rozwiązanie? Koszt inwestycji zależy m.in. od powierzchni i kształtu sufitu, jego rodzaju, oświetlenia i ewentualnych trudności montażowych (wynikających chociażby z konieczności ukrycia innych instalacji). W przypadku najbardziej klasycznych konstrukcji cena sufitu napinanego nie odbiega znacząco od ceny sufitu karton-gipsowego, dlatego możemy mówić o wymiennym rynku tych produktów. Kiedyś rzeczywiście była to sytuacja zupełnie odmienna, ale mniej więcej koszta się wyrównały.

Gdzie zamontować sufity napinane?

To niezwykle modne rozwiązanie. Co raz częściej można je spotkać w wielu domach i mieszkaniach: w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, łazience. Świetnie prezentują się również w pomieszczeniach konferencyjnych czy biurach. Chętnie wykorzystywane są w ośrodkach SPA oraz na basenach (również tych prywatnych), a to dlatego, że folia PVC jest stworzona do wilgotnych pomieszczeń. Na napinanym suficie nie skrapla się woda. Poza tym nie zniszczy się pod wpływem chloru. Poza tym dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać dużą płaszczyznę bez żadnych połączeń, co jest niezwykle estetyczne i higieniczne zarazem. Z kolei wykorzystując ciemniejszy kolor folii uzyskuje się lustrzany efekt. Sufit będzie odzwierciedlać taflę niecki basenowej, a pływak może obserwować, w którym miejscu basenu się aktualnie znajduje.

Do montażu sufitu napinanego na basenie warto wybrać doświadczonego wykonawcę np. firmę Admar System. Zapraszamy do obejrzenia naszych zrealizowanych projektów (znaleźć je można TUTAJ). Warto podkreślić, że wszystkie stosowane przez nas materiały posiadają niezbędne atesty – polskie i europejskie. Korzystamy z surowców produkowanych przez certyfikowane firmy.

Jeżeli Jesteś zainteresowany/a tym produktem, uzupełnij krótki formularz, a skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to tylko możliwe. 

Email*
Telefon
+48
  Treść wiadomości*
  Wyślij wiadomość

  Masz pytanie?

  Napisz do Nas!

  Email*
  Telefon
  +48
   Treść wiadomości*
   Wyślij wiadomość