Szybki kontakt+48 691 444 416
PL EN DE

Budowa basenu zgodnie z prawem budowlanym

Jeszcze kilkanaście lat temu budowa basenu ogrodowego należała do dość skomplikowanych inwestycji, wymagających wiele zachodu i formalności. Dzięki korzystnym zmianom w prawie budowlanym dziś co raz częściej prywatni właściciele posesji decydują się na taki krok. Podobnie jak osoby działające w branży turystycznej, które chcą zwiększyć atrakcyjność wynajmowanych obiektów. I właśnie dlatego dzisiejszy materiał zostanie poświęcony formalnością jakie należy dopełnić, decydując się na budowę basenu.

Budowa domu z basenem ogrodowym

Kiedy warto podjąć decyzję o budowie basenu przy domu jednorodzinnym? Najlepiej uczynić to wraz z wnoszeniem budynku mieszkalnego. Nie tylko pozwala to uniknąć dodatkowych formalności, ale też nie spowoduje zniszczeń w już zaaranżowanym ogrodzie. Niestety ciężkie maszyny, które będą musiały wjechać na plac budowy zniweczą wieloletnie wysiłki włożone w pielęgnację terenu.

W takim przypadku koniecznie należy w projekcie zagospodarowania terenu działki uwzględnić prywatne kąpielisko. Następnym krokiem jest jego złożenie wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę domu właściwemu organowi państwowemu. W zależności od lokalizacji działki będzie to albo Starostwo Powiatowe, albo Urząd Miasta na Prawach Powiatu. Wyjątek stanowią działki położone w granicach administracyjnych Warszawy – wniosek składa się w urzędzie dzielnicy.

Budowa basenu do 50 m2

Często decyzja o budowie basenu w ogrodzie podejmowana jest później, czyli już po wykończeniu domu i aranżacji terenu wokół niego. Zgodnie z Prawem budowlanym art. 29 ust 2. pkt 13 (Dz.U.2023.682 t.j.) nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia budowa przydomowych basenów o powierzchni do 50 m2. Taka wielkość umożliwia swobodne korzystanie z niego jednocześnie przez trzy osoby. Jeśli rodzina jest liczniejsza lub planowana jest organizacja przyjęć lub spotkań ze znajomymi warto rozważyć budowę większego obiektu. Oznacza to tyle, że tuż po wyborze lokalizacji basenu, można przystąpić do jego budowy.

W Internecie można znaleźć wiele artykułów mówiących o tym, że budowa przydomowego basenu o powierzchni do 50 m2 wymaga zgłoszenia zamiaru jego budowy do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta. Artykuły te były pisane przed złagodzeniem przepisów budowlanych. Akt prawny, na który się powołujemy obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku.

Kluczowe znaczenie ma tu jednak słowo „przydomowy”. W przypadku obiektów komercyjnych, takich jak pensjonat czy hotel, nie obowiązuje zasada dotycząca powierzchni basenu. Co za tym idzie konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Budowa basenu powyżej 50 m2

W sytuacji, w której podjęta została decyzja o budowie basenu o powierzchni przekraczającej 50 m2 niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Do wniosku należy dołączyć m.in.:

  • projekt budowlany, wykonany przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi,
  • decyzję o warunkach zabudowy,
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Wniosek wraz z załącznikami składa się w odpowiednim urzędzie tj. w Starostwie Powiatowym, Wydziale Architektury w Urzędzie Miasta na Prawach Powiatu lub w Urzędzie Dzielnicy Miasta Stołecznego Warszawa. Od 1 lipca 2021 roku umożliwiono składanie stosownych dokumentów w formie elektronicznej, za pomocą portalu e-Budownictwo. Sprawa powinna zostać załatwiona najpóźniej w ciągu 65 dni. Z uwagi na dość długi czas oczekiwania nie warto składać dokumentów tuż przed planowanym rozpoczęciem budowy.

Decyzja o pozwoleniu na budowę nie jest dożywotnia. Wygasa w przypadku nie rozpoczęcia budowy w okresie 3 lat lub przerwania budowy na okres dłuższy niż 3 lata. W przypadku chęci rozpoczęcia prac lub ich wznowienia po upływie wskazanych terminów konieczne jest niestety ponowne ubieganie się o pozwolenie.

Samowola budowlana

Nie dopełniając stosownych formalności lub rozpoczynając prace budowlane przed uzyskaniem pozwolenia basen zostanie uznany za samowolę budowlaną. Może skończyć się to wydaniem decyzji o rozbiórce obiektu. Alternatywnym rozwiązaniem jest dostarczenie niezbędnych dokumentów i wniesienie wysokiej opłaty legalizacyjnej.

W grudniu ubiegłego roku media poinformowały o kłopotach Hotelu Gołębiewski, budowanym w Pobierowie. Inspektor Nadzoru Budowlanego w Szczecinie uznał, iż wykonawca dopuścił się samowoli budowlanej w przypadku pięciu obiektów zewnętrznych: trzech basenów (małego, średniego i dużego), brodzika i zespołu jacuzzi. Oczywiście spółka złożyła skargę argumentując to tym, iż kompleks basenowy jest integralną częścią inwestycji, dla której zostało wydane stosowne pozwolenie na budowę. Niestety wymienione wyżej obiekty nie znalazły się ani w projekcie budowy, ani w projekcie zagospodarowania terenu. Tym samym nie są wymienione w pozwoleniu na budowę budynku hotelowego. Obecnie spółka robi wszystko, by zalegalizować zbudowane obiekty i jest gotowa uiścić opłaty legalizacyjne, ale na dzień dzisiejszy nie są znane ich kwoty.

Pomoc ekspertów

Polskie prawo nie należy do prostych. Często ulega również zmianom. Na przykładzie Gołębiewski Holding Sp. z o.o. widać, że nawet najwięksi gracze na rynku mogą popełnić błąd, który będzie ich sporo kosztował. Chcąc mieć pewność, że budowa wymarzonego basenu przebiegnie zgodnie z literą prawą warto zdecydować się na pomoc ekspertów w tej dziedzinie. Firma Admar System, działająca głównie na terenie województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego, oferuje kompleksowe rozwiązanie: poczynając od projektu po jego realizację, uruchomienie obiektu i późniejszy serwis. Posiada wieloletnie doświadczenie w budowie basenów prywatnych i publicznych, a dzięki współpracy z najlepszymi specjalistami służy pomocą w wyborze najkorzystniejszych dla danego miejsca i Klientów rozwiązań.

Masz pytanie?

Napisz do Nas!

Email*
Telefon
+48
    Treść wiadomości*
    Wyślij wiadomość